Internetové video není budoucnost ale pravá současnost

S příchodem nového roku se pravidelně objevují i předpovědi budoucích trendů týkající se internetu. Zaměříme se dnes na jeden z nich, za který odborníci považují video obsah. Hned na úvod ale musíme říct, že video už není tou pravou budoucností internetu, ale jeho právě probíhající současností. Kam se však v roce 2012 dostává?

Už loni přesáhla měsíční návštěvnost videoportálu YouTube v Česku hranici čtyř milionů, což znamenalo více než 60 % české internetové populace. Celosvětové statistiky provozu portálu ukazují, že si každý den jeho uživatelé přehrají více než 3 miliardy videí. Každý týden na něj sami nahrají videa v délce odpovídající 240 tisícům celovečerních filmů. A každý měsíc službu navštíví celkem 800 milionů unikátních uživatelů (120 milionů jen v USA).

Kdo s koho – televize nebo internet?

Internetové video není ale jen YouTube. V zámoří jsou oblíbenými přístupovými místy k pohyblivým obrázkům i VEVO, Facebook nebo Yahoo! V Česku má pak svou nezastupitelnou pozici Stream.cz. Někoho nemusí překvapit ani fakt, že sledování spíše kratších videoklipů na internetu poráží i TV pořady z internetových archivů a online živé vysílání. Internet však začíná stále silněji šlapat na paty samotné televizi jako takové. Podle studie Pew Research Center internet poprvé zlomil v roce 2011 nadvládu televize jako dominantního zdroje informací, alespoň tedy u mladé generace. V Česku YouTube už nyní konkuruje zejména u mladších diváků do 30let zavedeným televizním stanicím.

Google TV

V hledáčku investorů však nejde v prvé řadě ani tak o obsah, ale spíše o formu. To právě v ní je budoucnost. Na co se tedy můžeme těšit v roce 2012 je technologické spojení internetu, videa a televize. Svůj koncept multimediálního centra domácnosti v podobě televizní obrazovky hodlá prosadit Google. Ten chce vsadit se svou Google TV verze 2.0 na chytré vyhledávání obsahu a jeho konzumaci, na aplikace přibližující nejen hry, surfování na internetu nebo přehrávání videa ve Full HD, ale i na osobní radiostanici nebo stream hudby či propojení sGoogle+.

Televize ne v obýváku, ale v mobilu

Pokud ale už nepatříte mezi ty, kteří lpí na tradici v podobě posezení před bedýnkou, ehm vlastně plazmou, zvyšujete zřejmě počty těch, kteří posilují další fenomén – internet v mobilu a samozřejmě mobilní internetové video. Jen data z USA, shromažďována pravidelně společností Nielsen, ukazují, že počet uživatelů internetu v mobilu vzrostl meziročně (2010-2011) o téměř 50 % a více ne 26 milionů jich pravidelně sleduje video.

Během uplynulých Vánoc nalézali i Češi pod stromečkem nejčastěji právě chytré telefony. Pokud jste byli mezi nimi, na kolik videí jste se již za těch pár lednových dní podívali?

Autor: Tým SOVA NET, 6. 1. 2012

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Your name *
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady zpracování osobních údajů.
Děkujeme za vyplnění formuláře.Odeslání formuláře se nezdařilo.