Google Analytics se nejčastěji používá pro celkové zhodnocení efektivity webu. V rámci optimalizace PPC kampaní inzerenti v horším případě „skončí“ pouze u přehledů AdWords, v tom lepším zavítají do asistovaných konverzí, toku uživatelů/toku k cíli či do stromových map. Tento analytický nástroj se však skvěle hodí také pro nastavení, či zhodnocení potenciálu PPC kampaní. „Vytřískejte“ z dat Google Analytics co nejvíc už v samotných počátcích :-)
Plánujete remarketing? Zjistěte průměrnou denní návštěvnost vašeho webu – pro spuštění zpětného oslovení návštěvníků potřebujete minimálně 100 cookies pro zvolené časové období, čím více jich nasbíráte, tím větší je pravděpodobnost úspěchu. V případě, že na váš web chodí málo lidí, zvažte nejdříve akviziční kampaň.
AdWords nebo Sklik? V přehledu „Veškerá návštěvnost“ (část Akvizice) snadno zjistíte, ze kterých zdrojů vaši potenciální zákazníci přicházejí. Pokud z organiku na seznamu získáváte velký počet návštěvníků, který snadno konvertuje, podpořte v Skliku největší bestsellery – investované peníze se vám rychle vrátí. Je přirozená návštěvnost na Googlu malá? „Nažeňte“ pomocí akviziční kampaně v AdWords na web „googláky“ a zjistěte, kde je problém – opouštějí stránku hned po příchodu? Je konverzní poměr menší? Anebo naopak vykazují mnohem lepší výsledky a jediný problém spočívá ve vysoké konkurenci v přirozených výsledcích vyhledávání?
Jaké produkty zvolit k propagaci a jaký typ kampaně nastavit? Pokud máte nastaven elektronický obchod, vidíte v přehledech Konverze úžasná data – nejprodávanější produkty, dobu či počet návštěv do uskutečnění transakce. Nakoupí vaši zákazníci hned první den návštěvy? Pak se zaměřte na akviziční kampaně. Trvá nákupní cyklus v průměru týden a zákazníci se za tu dobu vrátí několikrát na web? Vytvořte remarketingovou kampaň zohledňující toto časové období a podpořte jejich nákupní rozhodnutí přesvědčovacími reklamami.
Z produktů volte vždy bestsellery – PPC kampaň je vaše investice, a proto vyžadujete její návratnost. Pokud se váš produkt neprodává „přirozeně“, je jen málo pravděpodobné, že jej prodáte přes PPC. I když přilákáte na web návštěvníky sebeatraktivnější reklamou, neznamená to ještě, že transakci na webu dokončí – v takovém případě jsou to jen zbytečně vyhozené peníze.
Neprodáváte přes eshop? Vyčtěte z přehledů Chování nejatraktivnější stránky/sekce na vašem webu, nejtypičtější „průchod zákazníků webem“ (Tok uživatelů) či nahlédněte do Toku k cíli (část Konverze, Cíle) a zvolte vhodné landing page vašich kampaní.
Zvažujete mobilní kampaně či cílení na konkrétní geografickou oblast? Zjistěte v geografických přehledech (část Publikum, lokalita), odkud přichází návštěvníci s největším konverzním poměrem a zaměřte na ně své kampaně. Máte mobilní web? Pokud nepřivádí konvertující návštěvníky (část Publikum, mobilní zařízení), nemají mobilní kampaně význam.
Plánujete kampaň ve vyhledávání? Pro inspiraci na klíčová slova zhlédněte přehledy vyhledávacích dotazů z organiku (část Akvizice, Optimalizace pro vyhledávače), a pokud máte na webu vyhledávací pole, tak i vyhledávání na stránce (v části Chování).
Dost bylo teorie, s chutí do praxe! Napište nám, jak Google Analytics při nastavení PPC kampaní využíváte vy, a podělte se s námi o další „vychytané“ přehledy, které k tomuto účelu využíváte :-)